Управління культури департаменту розвитку ЛМР ЦБС для дорослих м. Львова

Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки

Хроніка культурного життя Львова

Дайджест

Випуск  18

Львів 2018

Хроніка культурного життя Львова [Текст] : дайджест / ЦБС для дорослих м. Львова, ЦМБ ім. Лесі Українки; уклад. Цар Л. – Вип. 1 (2014). –        . – Львів, 2017.

Вип.  18. – 2018. – с.   

Випуск інформує  про  культурні події Львова у другому кварталі поточного року.   Матеріали подаються на основі періодичних видань, які знаходяться у фондах Центральної міської бібліотеки  ім. Лесі Українки.

Це поточне видання, яке виходить щоквартально. Матеріали згруповані  за тематичними рубриками.

 Видання адресоване широкій читацькій аудиторії.

Регіональна культурна політика

Цього року місто Лева святкує своє 762-річчя. Тож усіх жителів та гостей міста запрошують насолодитись цією атмосферою на спільних святкуваннях Дня Львова, які розпочнуться 4 травня і триватимуть до 6 травня. Цього року облаштують чимало нових локацій та організують багато цікавих заходів. Тому серед атракцій кожен знайде ту, що припаде до душі саме йому!

Святкування на свіжому повітрі і смачні новації

Традиційна міська хода з театралізованою передачею ключів від Львова відбудеться на просп. Свободи і пл. Ринок 5 травня о 13.00, а передуватиме їй урочиста сесія міськради. Також 5 травня о 14.00 на пл. Ринок змонтують сцену, з якої лунатиме чудова музика. Зокрема, в суботу там звучатиме джаз, а у неділю – класична музика від оркестру INSO-Lviv. Окрім цього, організатори обіцяють віртуальний сюрприз, коли стемніє.

Вулиця у стилі ретро та сніданки у музеях

Уже традиційно кожен святковий день розпочинатиметься сніданком у одному із музеїв міста. Зокрема, львів’яни матимуть нагоду дискутувати за сніданком 4 травня об 11.30 у музеї Соломії Крушельницької (вул. Соломії Крушельницької, 23), 5 травня об 11.00 у Домі Франка (вул. І. Франка, 150-152), і 6 травня об 11.00 у музеї Олекси Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11).

Детальніша інформація про святкування Дня міста доступна на сайті lviv.travel.

Як святкуватимуть у районах

Музика та святковий настрій поширяться з центральної частини міста також і на околиці. Зокрема, у Левандівському парку спільну святкову програму представлять культурно-мистецький центр “Супутник” і Народний дім Левандівки. 5 травня там виступатимуть вихованці освітніх коледжів, культурних студій та просто талановиті артисти. Також на Сихові, біля культурного Центру Довженка (просп. Червоної Калини, 81), відбудеться фестиваль духових оркестрів “Королівський лев”. Окрім цього, там презентують гру про Сихів.

 Кормухіна  Д. Рідний Львів відзначатиме своє 762-річчя : з 4 до 6 травня святкуватимемо День міста. Де, коли і як відбуватиметься усе найцікавіше дізнавалась “Львівська Пошта” / Діана Кормухіна // Львів. Пошта.  –  2018. –  26 квіт. – С. 3.

*******************************

Щодня у парках Львова гуляють мами з дітьми, роверисти роз’їжджають алеями, а власники собак вигулюють своїх улюбленців. З роками парки не втрачають своєї популярності серед місцевих жителів – тут відпочивають, займаються спортом, організовують фестивалі тощо. Львів’яни полюбляють проводити час у парках, лише нарікають, що часто паркові території у не найкращому стані – занедбані газони, неприбрані алеї, затерті лавочки тощо.

Які парки реконструюють

Цього року на ремонтні роботи у парках Львова з бюджету розвитку виділили 14 млн грн. Зокрема, на парк “Залізна вода” виділили 1,5 млн грн, на Личаківський парк – 2 млн грн, на парк ім. І. Виговського – 1 млн грн, на парк 700-річчя Львова – 3 млн грн, на Стрийський парк – 3 млн грн, на лісопарк “Білогорща” – 2 млн грн і на парк “Знесіння” – 1,5 млн грн.

Та на жаль, цих коштів забракне, щоб провести капремонт, який заплановано проектно-кошторисною документацією, розповіла “Львівській Пошті” у матеріалі “Як розвиватимуть парки Львова у 2018-ому” (№7, за 25 січня 2018-го) Наталія Михайлюк, начальник відділу екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міськради.

Сьогодні розпочали ремонтні роботи у таких парках: Замарстинівському, 700-річчя, Івана Павла II, Скнилівському. Про це “Львівській Пошті” розповів Володимир Чишинський, головний інженер ЛКП “Зелений Львів”.

Брак коштів і акти вандалізму

“Говорити конкретно, який парк у найгіршому стані, а який у найкращому – не можна. Оскільки парки міста фінансують по-різному: одні більше, інші – менше. Зокрема, донедавна у жахливому стані був Замарстинівський парк. Однак цього року виділили кошти на реконструкцію, тож згодом цей парк буде одним із найкращих у місті. Парк 700-річчя Львова також мав не найкращий вигляд. Нещодавно там зробили освітлення, доріжки, почистили парк, і тепер він виглядає значно краще. У поганому стані територія, яку виділили під новий парк на вулиці Роксоляни – ділянка повністю занедбана, і з неї потрібно якимось чином облаштувати сквер”, – каже Володимир Чишинський.

Поміж тим надалі проблемою у парках міста залишаються акти вандалізму. На жаль, містяни й далі нищать молоді дерева і крадуть квіти. Уникнути цього вкрай важко, бо камери спостереження лише фіксують порушників, а затримати їх потім неможливо. Та й крадуть, ламають дерева і кущі переважно вночі, розповідає Володимир Чишинський.

“Дерева і кущі крадуть постійно. Це дуже помітно у парках, де не просто ламають дерева, а ще й виривають із корінням з метою їх потім продати. Наприклад, маємо алею з магнолій у Стрийському парку. Там упродовж останніх років, щойно вони починають цвісти, кілька дерев виривають. Також у цьому парку постійно крадуть квітучі кущі – гортензії, спіреї, вейгели, бо ж поряд ринок, от люди там їх і продають. А ще ж і приватні дачі потрібно облагородити…” – підсумовує він.

 Кормухіна Д. Місія: розвивати парки Львова :  занедбані доріжки, відсутнє освітлення і поламані дерева – які ще проблеми є у міських парках та коли ж їх нарешті вирішать / Діана Кормухіна// Львів. Пошта.  –  2018. –  10 трав. – С. 3.

*******************************

В останні п’ять років у місті дуже активно реалізовують урбаністичні амбіції. Беруться за невеликі провулки і центральні площі. Їх переоблаштовують, реконструюють, доповнюють оновленим покриттям, новенькими лавочками, ліхтарями та зеленими деревцями. А також цікавими арт-об’єктами. Серед найбільш вдалих проектів, якими пишаються у місті, співрозмовники “Львівської Пошти” називають площу Митну, яку торік презентували після реконструкції, та площу Святого Юра, де ще досі у сквері тривають роботи з облаштування дитячого майданчика.

Торік ішлося, що у місті Лева реалізовано 30 громадських просторів у всіх районах Львова. Відтак досягнули мети, щоб у місті за 15-20 хвилин ходьби кожен міг дійти до такого пішохідного місця. Та на цьому не зупиняються. Є ще низка інших територій, де цього року або ж у 2019-ому з’являться оновлені громадські простори : простір біля палацу імені Хоткевича, замість ровів – фонтани під Глинянською брамою, культове місце на площі Гасина, простір чи заправка на вул. Героїв УПА та Кульпарківській?, площа Галицька з місцями для квітникарів

Терендій М. Ще більше затишних та освітлених місць відпочинку : добірка п’яти громадських місць, які планують змінити найближчим часом у Львові  / Марія Терендій // Львів. Пошта.  –  2018. –  21 черв. – С. 2-3.

Бібліотечна, книговидавнича і архівна діяльність

У п’ятницю, 13 квітня, у “Видавництві 21” побачить світ книжка “Кілер+” –перевидання популярної прозової збірки малої прози Андрія Любки “Кілер”, доповненої двома новими оповіданнями.

Книжка “Кілер” була прозовим дебютом Андрія Любки. Від часу її виходу минуло шість років. Перевидання цієї збірки малої прози актуальне з кількох поглядів. Окрім того, що за ці шість років виросло нове покоління читачів, для яких “Кілер+” стане своєрідним відкриттям їхнього улюб­леного автора, цікавою є можливість простежити еволюцію письма, авторського світогляду Андрія Любки, повернувшись до джерел його прози. Саме два нові оповідання, які ввійшли до “Кілера+”, особливо увиразнюють, унаочнюють стильову трансформацію письменника, ілюструють його нові досвіди.

Під прицілом Андрія Любки : “Видавництво 21” представить найновішу прозову книжку письменника // Львів. Пошта.  –  2018. –  12 квіт. – С. 15.

*******************************

У суботу, 14 квітня, з 10.00  Видавництво Старого Лева відчинить двері своєї нової домівки в середмісті Львова. Книгарню Старого Лева відтепер можна буде знайти на вул. Краківська, 3 – неподалік фонтана Амфітріти на площі Ринок. Працюватиме вона щодня з 10.00 до 22.00. Саме тут ви знайдете весь асортимент книжок Старого Лева, найяскравіші новинки, неочікувані раритети і книжкові сувеніри. Приємним бонусом стануть чудові книжкові консультанти – помічники Старого Лева, які допоможуть знайти вашу книжку-мрію чи обрати ідеальний книжковий подарунок. Діятимуть і спеціальні пропозиції, знижки, розпродажі! Буде все і навіть більше!

А з нагоди відкриття Книгарні Старого Лева для гостей організують святкові вихідні – 14 і 15 квітня. Приходьте та насолоджуйтеся 20-відсотковою знижкою на увесь асортимент Видавництва Старого Лева! Беріть участь в розіграші призу (торбинка, горнятко, футболка Старого Лева або сертифікат на книжки номіналом 500 грн). Смакуйте солодкі та кавові сюрпризи і радійте разом із “левами”!

         Вікенд читання : Видавництво Старого Лева запрошує містян на відкриття нової книгарні // Львів. Пошта.  –  2018. –  12 квіт. – С. 2.

*******************************     

З 10 до 13 травня у Палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) гостей прийматиме одна з найбільших в Україні подій для розвитку та радості дітей – ХІ Дитячий форум. Вона покликана показати дітям, що читання – це цікаво, і що для того, аби стати справжнім творцем у будь-якій галузі (від мистецтва і до розвитку нових технологій) необхідно вміти включати уяву.

Цього року Дитячий форум відбуватиметься у форматі великої гри “8 ключів Буквордсу”.

За легендою, одного весняного ранку за книжковою шафою у Львові знайшли потаємні двері до чарівного королівства Буквордс. Але сталася халепа – загубилися чарівні ключі. Знайти та здобути їх зможе лише справжній Володар – найкмітливіший супергерой. Ним може стати кожен з гостей Дитячого форуму. Для цього треба виконати певні завдання на кожній із тематичних земель. Це “Печера Жахайликів”, “Камелот”, “Задзеркалля”, “Галактична імперія”, “Зачарований ліс”, “Ігросфера”, “Галявина Єдинорогів”, “Долина Драконів”.

Квитки на ХІ Дитячий форум вже в продажі на bookforum.ua. Ціна квитків: для дітей – 60 грн на день і 90 грн на чотири дні, для дорослих – 30 і 50 грн відповідно. Для дітей із багатодітних родин, дітей із малозабезпечених родин, осіб з інвалідністю, дітей переселенців, дітей учасників АТО, учасників бойових дій і героїв Майдану, вихованців дитячих будинків та інтернатів, дітей-сиріт та напівсиріт, пенсіонерів (за віком) вхід безкоштовний.

Всі заходи на території Дитячого форуму – безкоштовні. При купівлі квитка кожна дитина отримує подарунковий купон від “Ігроленду” на будь-які 5 ігор на автоматах мережі, окрім призових та атракціонів.


ХІ Дитячий форум у цифрах:

15 000 відвідувачів – діти від 0 до 13 pоків, батьки, вчителі, вихователі, бібліотекарі, переможці Всеукраїнського конкурсу дитячого читання “Книгоманія” з 15 областей України, Львова, а також з районів та міст Львівської області.

1000 заходів у програмі Дитячого форуму.

172 учасника Дитячого форуму, з них: 117 організацій, 32 видавництва, 32 автори, 9 ілюстраторів, 9 культурних менеджерів, 5 перекладачів, 10 музеїв, 7 бібліотек, 12 театральних студій, 7 танцювальних студій, 42 майстри, 16 науковців, 17 керівників культурних та освітніх організацій, 11 спортсменів і 11 бібліотекарів.

        Ільїна М. Станьте володарями “8 ключів Буквордсу”! : з 10 до 13 травня у Львові триватиме Дитячий форум. Чим дивуватиме одинадцяте свято книги? / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  26 квіт. – С. 1, 13.

*******************************

У вівторок, 22 травня, о 18.30 в Книгарні “Є” (просп. Свободи, 7) відбудеться презентація чудової поетичної збірки “Пісня Пісень” Богдани Матіяш. Модеруватиме зустріч літературознавець, музикант Данило Ільницький.

Ця книга, в якій переплелися любов і довіра, туга і надія, побачила світ у Видавництві Старого Лева.

Збірка “Пісня Пісень” апелює назвою до відомої книги Старого Завіту, тим самим натякаючи, що перед читачами – одна із можливих сучасних її версій. Але це не переспів! І хоча в книжці також мовиться про любов, вона не така ідеальна й незранена, як у старозавітній традиції. Поетеса каже: “Після виходу моїх книжок “Розмови з Богом” і “Твої улюблені пси та інші звірі” кілька людей запитали мене: “Ось у тебе вийшли книжки, в яких ти говориш із Богом, зі звірятами. А чи буде книжка, в якій головним співрозмовником буде людина?”. Саме “Пісня Пісень” і стала такою книжкою. І хоча ці три мої збірки є самостійними “проектами”, вони творять для мене трилогію. У них багато спільного, але мені хочеться, щоб не я розповіла, що саме їх єднає. Хочу, щоб читач сам побачив ті ниточки, якими ці три книжки пов’язані”.

       Ільїна М. Книжка, сповнена любові : Богдана Матіяш представить у Львові нову поетичну збірку “Пісня Пісень”/ Марічка Ільїна// Львів. Пошта.  –  2018. –  19 трав. – С. 13.

*******************************

У вівторок, 5 червня, о 18.30 львів’яни матимуть нагоду познайомитися з авторами одразу трьох неймовірних книжок від Видавництва Старого Лева. У дворі “Львівської копальні кави” (пл. Ринок, 10) зустрінуться письменник-дослідник космічних траєкторій Дорж Бату, письменник-військовий журналіст Андрій Цаплієнко та письменник-кінодокументаліст Ілларіон Павлюк. Разом із авторами обговорюватиме твори поетеса Мар’яна Савка.

У цих трьох письменників набагато більше спільного, аніж здається на перший погляд. Найперше – вони автори захопливих книжок, що тільки-но з’явилися в українських книгарнях. “Франческа. Повелителька траєкторій” Доржа Бату розповідає про несумні будні працівників НАСА, що відповідають за підведення космічних кораблів на підхідні орбіти до міжнародних космічних станцій. У романі-антиутопії Андрія Цаплієнка “Стіна” мовиться про наше недалеке майбутнє – два постапокаліптичні суспільства, які борються між собою та, власне, стіну, яка розмежовує їх. А Ілларіон Павлюк презентував читачам трилер “Білий попіл” – цікавий, атмосферний та водночас динамічний детектив у стилі нуар із натяком на гоголівського “Вія”.

Кожного з трьох письменників поєднує професія – журналістика. Усі ми знаємо репортажі з гарячих точок планети тележурналіста Андрія Цаплієнка. Дорж Бату працював ведучим новин на українських загальнонаціональних телеканалах, готував репортажі з місць бойових дій, а згодом – на британському Sky News та “Голосі Америки”. Ілларіон Павлюк відомий як журналіст і теледокументаліст, працював репортером-міжнародником – спеціалізувався на арабсько-ізраїльському конфлікті, є автором низки гучних документальних стрічок. Як усе побачене та пережите вплинуло на стиль письма авторів? Чи використовується в літературі здобутий досвід “польової журналістики”? Який життєвий сюжет може стати поштовхом до написання книжки, а який однозначно кане в Лету історії? Про все це – під час “зіркової презентації” у Львові 5 червня. Не проґавте!

        “Зіркова презентація” у Львові : письменники Дорж Бату, Андрій Цаплієнко, Ілларіон Павлюк розкажуть про найгарячіші книжкові новинки літа // Львів. Пошта.  –  2018. –  24 трав. – С. 2.

*******************************

У вівторок, 29 травня, о 18.30 Книгарня “Є” (просп. Свободи, 7) у рамках проекту “Ті, що малюють поміж слів” запрошує на зустріч з книжковою ілюстраторкою Оксаною Булою. Модеруватиме подію Марта Сомик.

…Вони допомагають рости і квітнути деревам, першими зустрічають пташок, які повертаються додому після зими, а ще допомагають прокинутись тваринам після зимової сплячки. Хто ж це “вони”? Туконі! Лісові духи, яких винайшла художниця Оксана Була. 29 травня кожен із вас зможе поговорити з нею про те, як народилися ці неймовірно милі та популярні як серед дітей, так і серед дорослих персонажі. Окрім того, ілюстраторка презентує свою першу авторську книгу про Туконі.

Оксана Була – львівська художниця-ілюстраторка, авторка хендмейд-брендів Tukoni та OOMISEH glass jewelry. Закінчила Львівську національну академію мистецтв за спеціальністю художнє скло. У 2016 році започаткувала серію авторських книжок-картинок про лісових мешканців – “Зубр шукає гніздо” і “Ведмідь не хоче спати”. В 2016-ому проілюструвала книжку Катерини Міхаліциної “Хто росте у парку”, що ввійшла до престижного каталогу в галузі міжнародної дитячої та підліткової книги “Білі круки” (The White Ravens 2016). Ілюстраторка 2016 року за версією журналу “Барабкука”.

       Ільїна М. Ті, що малюють поміж слів : книгарня “Є” запрошує на зустріч із ілюстраторкою Оксаною Булою / Марічка Ільїна // // Львів. Пошта.  –  2018. –  26 трав. – С. 13.

Музейна і виставкова діяльність

Днями у арт-галереї “Зелена канапа” відбулося відкриття виставки робіт Ольги Пильник під назвою “Скам’янілості 4018”. До експозиції ввійшли десять керамічних скульптурних об’єктів від 30 до 70 см завдовжки та шість настінних панно із кераміки, покритих ангобами і кольоровими емалями. Їх львів’яни та гості міста мають змогу оглянути в галереї до 6 травня.

Ось як пояснює концепцію виставки сама мисткиня: “Якось під час прогулянки в прилеглому до великого міста селі я почала роздивлятися ще не порослі травою узбіччя. Вони були вщерть засмічені спресованими пластиковими пляшками, котрі виглядали так, наче лежали там століттями. Тоді я подумала: “Цікаво, що про нас будуть уявляти наступні цивілізації? І що ми залишимо для їх майбутніх археологічних розкопок?”. Передбачити, напевно, дуже складно, і не моє це завдання. Нехай над цим думають футурологи. А я лише маю велику надію, що наступні цивілізації будуть ще більшою мірою “сапієнс”.

Саме так з’явилася ідея цілого проекту “Скам’янілості 4018”. Такими пляшками всипана ціла планета. Вони повсюди: у містах і в селах, на суші і у водоймах, в лісах і на полях, у горах та на рівнинах – на всіх континентах.

“В своїй уяві я вже бачила, як археологи наступних цивілізацій знаходять цілі груди спресованих пляшок, які вже скам’яніли чи залишили відбитки у камені, – пояснює Ольга Пильник. – У своїх роботах мені захотілося показати це і наголосити на неймовірно разючому контрасті: природної краси землі та сумної антиестетики рукотворного сміття нашого часу”.

          Сміття теж надихає : арт-галерея ”Зелена канапа” і Ольга Пильник запрошують на виставку кераміки ”Скам’янілості 4018” // Львів. Пошта.  –  2018. –  12 квіт. – С. 6.

*******************************

У п’ятницю, 20 квітня, о 14.00 у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва (пл. Ринок, 9) відбудеться презентація нової книжки письменниці Галини Вдовиченко “Сова, яка хотіла стати жайворонком”, що побачила світ у дитячому арт-видавництві “Чорні вівці”.

Художнє оформлення видання зробила ілюстраторка Христина Лукащук. У книжці розповідається про двох пташок та їхні звички – спати довго і прокидатися рано. Кожна з них провадить свій спосіб життя, часом навіть не усвідомлюючи його переваг. А що буде, коли одного дня сови почнуть полювати вранці, а жайворонки співати вночі?.. 

Ще одна презентація книжки відбудеться в рамках Дитячого форуму у Львові, який триватиме з 10 по 13 травня.

        Ільїна М. “Сова, яка хотіла стати жайворонком” : Львів’янам презентують творіння Галини Вдовиченко і Христини Лукащук / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  19 квіт. – С. 13.

*******************************

У п’ятницю, 20 квітня, о 17.00 у відділі українського мистецтва ХХ століття Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (вул. М. Драгоманова, 42) усіх зацікавлених львів’ян і гостей міста чекають на відкриття виставки “Дмитро Стецько. Поза часом”.

Коли вже немає Митця, поза часом залишаються тільки його твори. Вони – матеріальні, а їх інтерпретація нами і тими, що будуть після нас, – продовження діалогу з автором у вимірах, які, зі слів Лесі Українки, розширюють простори нашої душі…

Художник і його дружина Віра Стецько впродовж довгих років були творчим обличчям Тернополя, де проживали і працювали. Їх знали у мистецьких колах всієї України. Подружжя було нерозлучне не лише в повсякденному житті, вагомий вклад Дмитра та Віри Стецьків в українську культуру великою мірою є їхнім спільним надбанням. Очевидно, що розвинути до такого високого рівня свій дар Дмитро не зміг би без підтримки та всебічного сприяння дружини. Її портрети – одна з провідних і тривалих ліній творчості художника. 

         Ільїна М. Мистецтво поза часом : Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького запрошує на відкриття виставки робіт Дмитра Стецька / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  19 квіт. – С. 13.

******************************

Безумовно, Львів – місто музеїв. Їх тут чимало. Та чи чули ви про Музей хліба, пива, скла або пошти? А про аптеку-музей і Музей залізниці? У списку львівських приміщень, які зберігають історію, багато таких, які присвячені відомим діячам України. Наприклад, Іванові Франку, Олексі Новаківському, Олені Кульчицькій, Леопольдові Левицькому, Теодозії Бриж, Соломії Крушельницькій тощо.

Цей список ще довго можна продовжувати. Адже, зі слів Оксани Стельмах, начальника відділу культури і мистецтв управління культури департаменту розвитку Львівської міськради, у Львові нараховують разом із філіями 36 музеїв. Практично три з них у підпорядкуванні міста.

“Кожен великий музей має філії і відділи. Наприклад, люди думають, що музей-арсенал це окремий музей, але насправді він вважається відділом історичного музею. Ті, що належать місту – це музей “Територія терору” і Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької. При ньому невдовзі створять відділ меморіального музею С. Людкевича. Наразі відбувається процес передачі майна і фондів – це картини, листи, документи, фотографії. Нараховуємо понад 10 тис. особистих речей. Все це треба описати. Будинок у процесі переоформлення та передачі музею С. Крушельницької”, – пояснює у розмові нашому виданню Оксана Стельмах.

Щодо приватних музеїв, співрозмовниця каже, тут варто говорити хіба що про галереї. Наприклад, про такі як “Дзиґа”, Вишинської, “Зелена канапа”, “ІконАрт”.

“Їх можна кваліфікувати як музейні заклади, але ці заклади організовують виставки, презентації, де можна купити картини”, – пояснює Оксана Стельмах.

Найновіші та найбільш відвідувані музеї

Із найдавніших музеїв, які функціонують у місті Лева, співрозмовники “Львівської Пошти” називають Львівський історичний музей та Державний природознавчий музей НАН України. Вони водночас і найбільш відвідувані.

“Все залежить від людей, які там працюють. Якщо їм це цікаво, то вони всіляко намагатимуться залучити відвідувачів. Адже музей – це насамперед люди, які там працюють. Яскравий приклад – Дім Франка”, – зазначає начальник відділу культури і мистецтв управління культури департаменту розвитку Львівської міськради.

Із останнього, чим доповнили список львівських музеїв – це Музей історії електрифікації Львівщини, що на вулиці Мушака, 56. А також говорять й про Музей міста, який функціонує “заочно”. Знову-таки, до цього списку невдовзі додасться і меморіальний музей С. Людкевича.

        Терендій М.  Музеї – живі організми, які розвиваються  : 18 травня Львів з усім світом відзначатиме Міжнародний день музеїв. “Львівська Пошта” запитала музейників про бачення розвитку цих установ та чи цікаві сьогодні вони містянам і туристам / Марія Терендій // Львів. Пошта.  –  2018. –  17 трав. – С. 8-9.

*******************************

До 31 травня в Меморіальному музеї тоталітарних режимів “Територія терору” (просп. Чорновола, 45 Г)  триватиме нова виставка “Майстерні пам’яті”. Це мобільна виставка-меморіал, присвячена пам’яті жертв Голокосту в Україні.

На урочистому відкритті заходу, окрім директорки музею Ольги Гончар, виступили постійний заступник посла Федеративної Республіки Німеччина Вольфганг Біндзайль та координатор проектів Єврейської громади в Дюссельдорфі Маттіас Ріхтер. Крім того, в рамках події відбулася презентація карти “Місця терору в Галичині 1941 – 1944: гетто та трудові табори для євреїв”.

“Майстерні пам’яті” – це спільний німецько-український проект, який об’єднує освітні та меморіальні ініціативи зі збереження пам’яті про Голокост в Україні. Після реалізації меморіального проекту, присвяченого відзначенню 75-их роковин трагедії в Бабиному Яру, Єврейська громада міста Дюссельдорф разом із українськими партнерами – Музеєм історії та культури євреїв Буковини і Центром досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства – розпочала роботу над створенням сучасних освітніх матеріалів з історії Голокосту. Їхньою основою слугували історії свідків подій Голокосту в Україні, з якими організатори познайомилися під час роботи над проектом.

Проект відбувається за сприяння Міністерства закордонних справ ФРН та Посольства ФРН у Києві в рамках Програми з розширення співпраці з громадянським суспільством у країнах Східного партнерства – 2018 і проходить під патронатом Центральної ради євреїв Німеччини.

      Ільїна М.“Майстерні пам’яті”: не можна забути! : у музеї “Територія терору” представили мобільну виставку-меморіал, присвячену пам’яті жертв Голокосту в Україні / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  19 трав. – С. 13.

*******************************

Днями в Національному музеї-меморіалі “Тюрма на Лонцького” відбулося урочисте відкриття виставки вишитих ікон “Колір молитви”. Основними експонатами цієї експозиції стали вишиті на засланні та під час ув’язнення, зокрема в тюрмі на Лонцького, образи та серветки.

Ховаючись від пильного ока тюремних наглядачів, ув’язнені українки вишивали голками, зробленими із риб’ячих кісток, та кольоровими нитками, витороченими із власного одягу, на невеликих клаптиках тканини, які дивом вдавалося зберегти під час постійних обшуків. Така робота ставала для них духовним розважанням не просто в аматорській творчості, а насамперед у зосередженій молитві. Про це свідчать християнські мотиви вишитих елементів, серед яких переважає поширена іконографія Богоматері, ангелів, хреста, а також написи зі словами молитви до Бога.

Віра підтримувала на дусі ув’язнених українок у важкий час. Вишиваючи свої сподівання на кращу долю, вони просили волі не тільки для себе особисто, а й для своїх дітей, батьків, родини, народу і Батьківщини.

         Ільїна М. Який він – колір молитви? : у “Тюрмі на Лонцького” відкрили виставку ікон, вишитих у тюрмах / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  19 трав. – С. 13.

*******************************

Уже наступної суботи, 9 червня, о 19.30 в Меморіальному музеї тоталітарних режимів “Територія терору” відбудеться показ вистави-саспенс про 1947 рік у місті Майнц. Лейтмотивом цієї постановки є осмислення “життя після війни”, а також підміна понять у головах людей.

Неформатний львівський театр “Склад 2’0” видозмінив показану торік виставу жанру саспенс. Цього разу на глядачів чекає цілковите занурення у події повоєнної Німеччини. Звукове та візуальне оформлення змусить напружитись уже під час входження на територію музею. Всі події вистави відбуватимуться в бараку. До завершення показу ніхто не зможе покинути територію, як і герої, що застрягли на зміні світів. Також організатори події наголошують на пунктуальності, адже рівно з початком вистави двері зачиняться!

Головними героями “Майнца” є дві сестри, які були і залишаються по різні боки бойової лінії. Обидві водночас є втіленням глобальної війни як націонал-соціалізму та переконань Третього Райху проти єврейського народу. Глядач побачить, що відбуватиметься з ними після закінчення протистоянь і приходу в місто західних цивілізацій разом із Америкою.

Театр “Склад 2’0”, створений на базі колективу “Другий склад”, функціонує з 2015 року у Львові та активно співпрацює із сучасними авторами: Михайлом Жаржайлом, Сергієм Жаданом, Юрієм Тарнавським. Використовує атмосферно-емпатійні жанри, а також спеціалізується на коротких фестивальних виставах. У 2016 році театр започаткував у Львові Перший театральний фестиваль просто неба “Кіт Ґаватовича”. 

          Яке воно – життя після війни? : “Територія терору” і театр “Склад 2’0” запрошують на виставу-саспенс // Львів. Пошта.  –  2018. –  31 трав. – С. 12.

*******************************

Наука – його хобі, яке приносить задоволення. Він робить те, що любить, і любить те, що робить. Свого часу Сергій Биченко мав мрію та ідею втілити у життя мандрівні виставки науки і успішно це зробив. Тепер із командою мандрує Україною. В жовтні 2016-го на Харківщині розпочався проект “Мандрівна виставка цікавої науки”, який ініціювали двоє харківських просвітників та ентузіастів науки Сергій Биченко і Вікторія Круглова.

Проект стрімко розвивається та демонструє великий запит, зацікавлення і потребу в таких форматах представлення і промоції науки. Мета проекту – показати різноманітні наукові досліди, експерименти, винаходи і наукові явища кожній дитині, яка прагне та шукає знань.

Що ж у Львові побачать відвідувачі? Інтерактивну пісочницю – відтак відчують себе інженером земної поверхні і таким чином вивчать географію та геологію. Також це “сходи Якова” – пучок низькотемпературної плазми, який піднімається вгору. Організатори запевняють, що це абсолютно безпечно. Це і так звані “потоки Бернулі” – гумовий м’ячик, який тримається в повітрі.

“У Львові вперше гастролюватиме парк науки, можна буде взяти дітей і показати їм  різні експерименти, природу різних явищ та й самим порозважатися. Я, наприклад, почувався фантастично в музеях науки і в Барселоні, і в Гдині. Дуже сподіваюся, що скоро такий з’явиться у Львові. Над цим активно працюють аж два проекти. Один веде Юля Хомчин, а другий – Парк науки та креативності у Львові”, – каже Всеволод Поліщук, активіст ГО “Креативне місто”.

        Цицак   І.“Мандрівна виставка науки”: ідіть та експериментуйте! : львів’ян та гостей міста 27 і 28 червня запрошують у експоцентр “Шувар” оглянути всеукраїнський проект харківських ентузіастів науки / Ірина Цицак // Львів. Пошта.  –  2018. –  27 черв.

*******************************

Один із найкрасивіших європейських замків епохи пізнього ренесансу – Підгорецький замок – відчинив свої двері. До цього туристи могли потрапити лише у подвір’я замку і оглянути фасад будівлі та навколишні території. Тепер кожен може пройтися й чотирма внутрішніми залами: Китайським кабінетом, Золотою, Кармазиновою та Обідньою (з ХІХ ст. знаною як Лицарська) залами. У відреставрованих залах розмістили виставку «Історія забуття» – виставка репродукції картин з колекції Підгорецького замку. Раніше оригінали цих картин прикрашали стіни палацу. Ця експозиція буде постійною, і її доповнюватимуть новими експонатами. Куратори виставки стверджують, що це черговий крок до того, аби значна частина оригіналів повернулась на своє попереднє місце, де у минулих століттях на стінах замку не було вільного місця.

«Цей замок повернеться до повноцінного життя. Зараз Львівська галерея мистецтв ім. Б. Возницького разом із благодійним фондом «Підгорецький замок» і закордонними експертами з Англії, Австрії та Польщі працює над концепцією повернення. До цього часу нам вдалося привести до порядку внутрішні інтер’єри замку: вивезти гори сміття, побілити стіни, пофарбувати вікна, відчистити підлоги», – розповідає журналістам під час екскурсії Підгорецьким замком Оксана Козинкевич, завідувач відділу європейського мистецтва XIV – XVIII ст., голова наглядової ради благодійного фонду «Підгорецький замок».

Зараз у замку представлено більше п’яти десятків репродукцій картин. Роботи проводили коштом фонду, посольства США та благодійників. Обіцяють на досягнутому не зупинятися, бо є ще чим заповнити зали. Окрім того, збереглись монументальні портали і камін з чорного мармуру та архівні фотографії замку. До слова, в експозиції представлені копії полотен роботи Шимона Чеховича, Гіацинта Олесінського, Якоба Йорданса, Шарля Ле Бруна, Яна Де Баана, Пьєтро Бьянчі, Олександра Григлевського, Джованні Баттісто Клементі, Йозефа Грассі та інших італійських, австрійських, польських, французьких, нідерландських художників, якими славилася колекція.

        Терендій М. Замки Львівщини: побачити історію зблизька : Підгорецький замок вперше за майже 80 років відкрили для відвідувачів. Зараз там можна оглянути виставку «Історія забуття» та побачити як жили шляхтичі / Марія Терендій// Львів. Пошта.  –  2018. –  27 черв.

*******************************

На початку липня в Меморіальному музеї тоталітарних режимів “Територія терору” (просп. Чорновола, 45Г) відбудеться конференція-марафон “Простір пам’яті”, присвячена 75-ій річниці ліквідації львівського гетто та Янівського концентраційного табору. Участь у лекціях і дискусіях, головною темою яких стане пам’ять про Голокост, візьмуть історики, журналісти і митці з України, Польщі, Німеччини, Латвії та Ізраїлю. Заходи триватимуть 1 – 3 липня. Вхід вільний, але потрібна реєстрація!

Ініціатори проекту – Israeli Friends of Ukraine та TrendVision. Партнери –Меморіальний музей тоталітарних режимів “Територія терору”, Центр міської історії, Освітній центр з прав людини у Львові. Конференція відбуватиметься за підтримки генерального партнера заходу – благодійного фонду НАДАВ (Ізраїль).

         Ільїна М. Місто (не)пам’яті : на “Території терору” готують відкриті заходи про Голокост у Львові / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  27 черв.

Театрально-концертне життя

Уже завтра, 13  квітня, о 19.00 у Львівській філармонії WSZYSTKO заспіває “Про Любов”. Кавер-бенд, який має на меті пропаганду саме української музики, підготував програму, в якій будуть найрізноманітніші українські хіти усіх часів: від Б. Весоловського, 

І. Миколайчука і П. Зіброва до “Бумбоксу”, “Другої ріки” та “Океану Ельзи”. Своєрідний підхід до відомих та невідомих українських пісень, український шансон на реальних подіях – це “Про Любов” від WSZYSTKO. Гурт здивує авторським аранжуванням давно улюблених пісень. До слова, їхнього соліста уже добре знають не лише у Львові, а й у всій Україні завдяки участі в останньому сезоні “Голосу країни”. Саме в цьому вокальному шоу Зіновій Карач ще на сліпих прослуховуваннях підкорив глядачів і суддів своєю версією хіта Сергія Бабкіна “Де би я”. До складу WSZYSTKO, окрім Зіновія Карача (вокал, гітара, пшедскадзайкі), входять Максим Богут (фортепіано), Дмитро Слєпухін (електрогітара), Орест Смішко (бас-гітара) і Анатолій Гора (барабани). Автор проекту та ведучий – Петро Луцишин, художній керівник – Остап Майчик.

WSZYSTKO заспіває ”Про Любов” : 13 квітня у Львівській філармонії гурт виступить з єдиним концертом // Львів. Пошта.  –  2018. –  12 квіт. – С. 6.

*******************************

У суботу, 21 квітня, у Львівському органному залі відбудеться єдиний концерт лауреата шістнадцятьох конкурсів, прихильника альтернативного руху в класичній музиці, віолончеліста Джейкоба Шоу. В переддень концерту музикант дасть також безкоштовний майстер-клас для професійних віолончелістів і слухачів.

Джейкоб Шоу представить витончений класичний репертуар. Звучатимуть твори композиторів різних епох і країн: Каміля Сен-Санса, Йоганна-Себастьяна Баха, Габріеля Форе, Карла-Раймунда Поппера і Петра Чайковського.

Організатори концерту обіцяють, що музика, яка лунатиме, буде зрозумілою для людей різного віку і різного досвіду присутності на концертах. Джейкоб Шоу також активно займається кулінарією: створює в Копенгагені барвисті кулінарно-музичні перфоманси. Тож атмосфера на концерті буде подібна на авторську віртуозну кухню, де яскравими кулінарними фарбами будуть музичні акценти.

У переддень концерту, 20 квітня, Львівський органний зал запрошує музичних гурманів на безкоштовний майстер-клас від Джейкоба Шоу. Він розрахований на подвійну аудиторію – музикант працюватиме як із професійними віолончелістами, так і зі слухачами класичних концертів, які прагнуть розвинути свій смак у класиці і навчитися аналізувати музику під новим кутом.

Джейкоб Шоу: “Хочу пізнати нову культуру та вивчити місто” : у Львівському органному залі відбудеться перший в Україні концерт відомого віолончеліста // Львів. Пошта.  –  2018. –  12 квіт. – С. 15.

*******************************

Підтвердження цього – Jazz Day-2018, який стартує 30 квітня о 19.00 у Львівській філармонії. Новий грандіозний проект Lviv Jazz Orchestra та Львівської музичної академії має всі шанси стати регулярним музичним перфомансом кращих джазменів країни. Ігор Закус, Віктор Павелко, Ігор Гнидин, Анастасія Литвинюк, Big Band Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, гурт Rockoko, першокласні вокалісти Юрій Григораш, Наталя Барчишак та інші – ось далеко не повний склад учасників Jazz Day-2018. Ведучим цього свята джазу буде Петро Луцишин, а художнім керівником Остап Майчик.

      У Львові буде Jazz Day: Львів упевнено підтримує репутацію української столиці джазу // Львів. Пошта.  –  2018. –  19 квіт. – С. 11.

*******************************

По-сімейному теплі і щирі, світлі та радісні, драйвові та неймовірно сильні концерти. Це були три аншлаги! Абсолютне творче щастя і любов! Глядач, окрилений піснями, покидав залу театру ім. М. Заньковецької зі сльозами на очах – сльозами радості від почутих улюблених пісень і пережитих емоцій. 28 і 30 квітня у рідному Львові відбулися три сольні концерти співачки Оксани Мухи у рамках туру “KVITKA: Два кольори”.

Тур присвячений 65-ій річниці з дня народження легендарної Квітки Цісик, який тривав містами Західної України, виходить на фінішну пряму. Позаду 14 концертів. Сьогодні, 3 травня – Радехів, 5 травня – Червоноград, 6 травня – Жовква.

“Вона така тендітна, а в неї стільки енергії та любові, і вона так щиро, мелодійно і професійно співає”, – резюмували захоплені глядачі. Ці концерти це така світла пам’ять про Квітку Цісик. Вона б так тішилася……

“Соціально-культурним проектом “Дякую тобі, Квітко!” в рамках туру “KVITKA: Два кольори” прагнемо, аби якнайбільше людей дізналося про Квітку Цісик. Таким чином дякуємо їй, вшановуємо її пам’ять. Квітка своєю працею піднесла українську пісню на світовий рівень і ця пісня стала королівською! Отож, цим туром популяризуємо нашу українську пісню”, – зазначала в інтерв’ю “Львівській Пошті” Оксана Муха. – Тур – це мої концерти вдячності Квітці. Цією програмою ми репрезентуємо і популяризуємо її творчість. З Квіткою Цісик я зростала, навчалась, любила, з її пісень почалось моє професійне життя. Вона подарувала мені пісенний світ такої духовної і професійної якості, якого ще й донині нема в Україні”.

Цицак І. “Мрія здійснилася. Я давно чекала на такий концерт!” : у Львові з аншлагами відбулися три концерти співачки Оксани Мухи, присвячені пам’яті легендарної Квітки Цісик / Ірина Цицак // Львів. Пошта.  –  2018. –  3 трав. – С. 9.

*******************************

Уже цієї неділі, 17 червня, а також 19, 26 і 29 червня о 18.00 Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької представить на розсуд львів’ян і гостей міста прем’єру постановки драми Герхарда Гауптмана “Перед заходом сонця”.

“Перед заходом сонця” – драма на п’ять дій із антрактом тривалістю дві години. Над її втіленням на сцені театру працювали: режисер-постановник, народна артистка України Алла Бабенко, художник-постановник Олександр Оверчук, помічники режисера Михайло Рудко і Костянтин Шелест, художник по світлу С. Войтичук і керівник проекту Лариса Кулинич. У виставі задіяні народні артисти України Богдан Козак, Євген Федорченко, Наталія Лань, Олександра Гуменецька, Януш Юхницький, Дарія Зелізна, Орест Гарда, Олександр Кузьменко, Григорій Шумейко, Борис Мірус, Святослав Максимчук, заслужені артисти України Валентина Бондар-Мацялко, Ірина Швайківська, Олександра Люта, Андрій Сніцарчук, Юрій Хвостенко, Галина Давидова, Юрій Брилинський, а також Андрій Войтюк, Василь Баліцький, Ольга Бакус, Христина Гриценко, Роман Мартин, Сергій Гоменюк, Роман Біль, Максим Максименко, Христина Гузиль та Світлана Мелеш.

Ільїна М. Що буває, коли розкриваються давні таємниці : Заньківчани запрошують львів’ян і гостей міста на прем’єру постановки драми Герхарда Гауптмана “Перед заходом сонця” / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  14 черв. – С. 16.

*******************************

Шанувальники театру ім. С. Крушельницької і, зокрема, творчості режисера-постановника, народного артиста України Василя Вовкуна, безперечно, нетерпляче чекають нової прем’єри. Що ж, уже цієї суботи, 30 червня, львів’яни і гості міста матимуть нагоду оцінити її. Адже цього дня о 18.00 на сцені театру розпочнеться опера “Дон Жуан” Вольфганга-Амадея Моцарта (лібрето Лоренцо да Понте), про роботу над якою нам із вами розповідали ще навесні.

І ось уже 30 червня, а також 1 липня ви зможете побачити те, над чим так довго працювала чимала команда: диригент-постановник  Юрій Бервецький, хормейстер – Вадим Яценко, балетмейстер-постановник Марчелло Алджері (Італія), художник-постановник Тадей Риндзак, художник костюмів Оксана Зінченко, диригент Назар Якобенчук, балетмейстер Сергій Наєнко, режисер Тарас Різняк і Олег Кіндратів, який здійс­нював дизайн сцени.

Також варто згадати виконавців, які розповідатимуть нам із вами цю історію зі сцени Львівської опери. У ролі Дон Жуана побачимо Петра Радейка, Юрія Гадзецького, Яро­слава Папайла і Дмитра Кальмучина. Володимир Шинкаренко, Ігор Міхневич, Михайло Подкопаєв втілюватимуть Лепорелло, Юлія Погребняк, Олеся Бубела, Дарина Литовченко – донну Анну, Олег Лановий, Дмитро Алтухов  – дона Оттавіо, Любов Качала, Людмила Осташ, Катерина Кравченко – донну Ельвіру. Партію Церліни виконуватимуть Анастасія Корнутяк, Анна Носова, Марія Саморіз-Шрам, Мазетто – Дмитро Кокотко, Юрій Шевчук і Дмитро Жуков, командора – Юрій Трицецький, Володимир Дутчак і Роланд Марчук

Ільїна М. “Покараний розпусник” чи сильна особистість? :  Львівський оперний запрошує львів’ян і гостей міста на прем’єру постановки опери “Дон Жуан” / Марічка Ільїна// Львів. Пошта.  –  2018. –  27 черв.

Львів фестивальний

У суботу та неділю, 5 і 6 травня, в самому серці міста – дворику Львівської ратуші триватиме XVI Міжнародний фестиваль “Флюгери Львова”. Ця подія уже шістнадцять років поспіль розпочинає сезон фестивалів у нашому місті. На “Флюгерах” виросло ціле покоління музикантів та слухачів. За 15 років на фестивалі виступило 283 гурти, концерти відвідало понад 100 тисяч людей. Зараз фестиваль шукає новий формат та нову місію.

Цього разу “Флюгери Львова” запрошують своїх шанувальників на джаз, world music та old skull-рок. У суботу, 5 травня, зі спільним проектом виступлять улюбленці “Флюгерів” ShockolaD і DagaDana, Lindblad & Friends привезуть із Норвегії старий, добрий і спокійний рок,  Impressions Quartet наповнить дворик плавними мелодіями, а “Львівська школа джазу та сучасної музики” презентує молоді проекти, які творитимуть майбутнє джазового Львова.

Ільїна М. У День міста прокидатимемося з “піккардійцями” :  5 і 6 травня в нашому місті триватиме XVI Міжнародний фестиваль “Флюгери Львова” / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  19 квіт. – С. 13.

*******************************

23 і 24 червня у нашому місті організують третій щорічний масштабний фестиваль йога-культури Lviv Yoga Day, приурочений до святкування Міжнародного дня йоги. У події будуть задіяні одразу дві локації – площа Ринок та Парк ім. І. Франка.

Новий унікальний формат фестивалю йоги, медитації та здорового способу життя об’єднає тисячі львів’ян і гостей міста однією метою – бути здоровими, сильними, бадьорими та щасливими.

“Сила, витривалість, енергійність, гнучкість, ясне мислення та гарне самопочуття – ось результати занять хатха-йогою та медитацією, які можна відчути вже через кілька тижнів.  І не важливо, як багато людина знає про йогу чи в якій фізичній формі вона зараз. Практики підходять для всіх, головне  щире бажання та рішучість”, – запевняють організатори.

Під час святкування Lviv Yoga Day кожен зможе долучитися до численних безкоштовних майстер-класів із різних напрямків йоги від професійних тренерів з усієї України, навчитися технік антистрес-медитації, взяти участь у творчих майстер-класах, скуштувати здорову їжу, відпочити під музику для релаксу, а також відвідати лекції та семінари на теми здорового способу життя і мислення, медитації, дієтології та краси.

Lviv Yoga Day – це сімейне свято, тому організатори подбали про створення дитячої ігрової зони. Ви можете прийти на фестиваль разом із дітьми та познайомити їх із йогою, здоровим харчуванням і практиками медитації.

А ще в рамках Lviv Yoga Day студія медитації та йоги Mantra House запрошує вас долучитися до Yoga Challenge – 22 дні безкоштовних занять з хатха-йоги та медитації в Парку ім. І. Франка з 1 до 22 червня щодня о 08.00.

Головне щире бажання та рішучість! : у Львові відбудеться фестиваль йога-культури Lviv Yoga Day // Львів. Пошта.  –  2018. –  31 трав. – С. 16

*******************************

У понеділок, 11 червня, о 19.00 в Національному драматичному театрі ім. М. Заньковецької відбудеться показ вистави під назвою “Косметика ворога”. Ролі у постановці виконають народний артист України Остап Ступка і його син Дмитро.

Режисером антрепризної вистави “Косметика ворога” за п’єсою бельгійської письменниці Амелі Натомб є художній керівник Сумського театру імені Щепкіна Антон Меженін. Ця постановка – взірець якісної світової драматургії, його писали для знаменитого актора Алена Делона. Осилити таку драматургію не кожному до снаги. Серед тих, що бралися за неї раніше, є, зокрема, Костянтин Райкін. А в нашій країні “Косметику ворога” ставлять уперше. Ця вистава розкриває безмежний акторський діапазон народного артиста України Остапа Ступки.

Для українського глядача виставу створила велика команда. Авторську музику до неї  написав Олександр Ходченков, твори якого, за винятком цієї постановки, можна почути хіба в Лондоні. Також до втілення проекту долучилася художниця Алія Байте – популярна сценограф, яка працює в Києві, Чернігові, Харкові.

           Пекло – це ти сам : у Львові дадуть виставу “Косметика ворога” з Остапом та Дмитром Ступками // Львів. Пошта.  –  2018. –  31 трав. – С. 12.

*******************************

Із 13 по 22 липня наше місто прийматиме ІІ Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt. У програмі проекту – 28 подій, які відбуватимуться на восьми локаціях: у палаці Потоцьких, Свірзькому замку, Львівській філармонії, Львівському оперному, соборі святого Юра,  храмі святих апостолів Петра і Павла, домініканському соборі та, звичайно ж, у трамвайному депо, яке вже встигло стати візиткою фестивалю.

Чим саме дивуватиме ІІ LvivMozArt днями, анонсували організатори і співзасновники цього проекту. Диригент і організатор фестивалю Оксана Линів розповіла про його особливості: “Цього року події на фестивалі відбуватимуться у нових форматах та локаціях. Перші три дні заходи  LvivMozArt триватимуть, зокрема, й на новій сцені, яку облаштують за палацом Потоцьких. Темою урочистого концерту, який відкриє фестиваль 13 липня о 19.00, я обрала “Гостьову книгу Львова”. Поясню чому: за останні два століття це місто відвідало багато видатних людей, серед них такі композитори, як Йоганнес Брамс, Моріс Равель, Арам Хачатурян. Саме тому концерт-відкриття буде складатися з творів світової класики”.

Навіщо взагалі був створений LvivMozArt? Адже це не просто фестиваль – цей проект уже переростає в окрему інституцію. Як каже співорганізатор LvivMozArt Олег Мацах, основна мета – це, звичайно, інтегрувати музичну культуру України в світову і навпаки. Важливо зрозуміти, що це нова платформа, нові можливості для українських музикантів”.

Ще один співорганізатор проекту – львівський ресторатор Марк Зархін додає: “Зараз фестиваль перетворюється на інституцію, і це європейська інституція. Ми робимо так, щоби Європа приїжджала сюди. Ми хочемо, щоб у Львові відбувався європейський фестиваль, щоб музика, яка звучить тут, була якісною та на такому ж рівні, на якому відбуваються фестивалі у Європі”.

         Ільїна   М.“Ми робимо так, щоби Європа приїжджала сюди” : чим дивуватиме ІІ Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt, знає “Львівська Пошта” / Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  7 черв. – С. 11.

Кіно

Днями пройшли фінальні зйомки останньої сцени фільму-мюзиклу “Скарб семи пагорбів”. Знімальний процес тривав упродовж восьми годин, тож юні актори доклали всіх зусиль, щоби глядачі 1 червня побачили справжній україномовний контент.

Зйомка фінальної сцени відбулася біля входу в ратушу, а також безпосередньо в її стінах. Саме ця будівля є своєрідною візиткою нашого міста, яка додасть фільму родзинки та водночас містичності. Адже там діти віднайдуть найголовніший скарб, який так довго шукали.

Загалом до процесу фільмографії залучили понад півсотні дітей, які зуміли втілити у життя особливий задум режисера “Скарбу семи пагорбів” Ольги Дрозди.

Особливої атмосфери фільму додають старовинні локації міста, історичні факти та дивовижні легенди Львова. А ще кіно міститиме духовну складову, адже в ньому зіграє певну роль і представник духовенства – отець Микола Білецький, який розповів кілька слів про свою участь в  проекті: “Буду виконувати роль отця Григорія, який дасть заключне слово молодим та амбітним шукачам пригод. Цей фільм є показником моральних чеснот і основ поводження справжнього християнина”.

Проект реалізовують за ініціативи Мистецької школи Маріанни Ільків під патронатом Львівської міськради. Перша його презентація відбудеться в Міжнародний день захисту дітей у кінотеатрі мережі “Планета Кіно”, що в ТРЦ “Форум Львів”, для дітей з інвалідністю, із малозабезпечених сімей та дітей бійців АТО. Окрім перегляду мюзиклу, понад сорок маленьких глядачів цього дня мандруватимуть екскурсійним чудо-потягом, а згодом пообідають в одному із місцевих закладів харчування. А вже 2, 3 і 4 червня в кінотеатрі Lviv Film Center “Скарб семи пагорбів” зможуть подивитися всі охочі.

Чекаємо на прем’єру “Скарбу семи пагорбів” : перший показ фільму-мюзиклу про Львів відбудеться вже 1 червня у Міжнародний день захисту дітей // Львів. Пошта.  –  2018. –  31 трав. – С. 12.

*******************************

Днями 47-ий Київський міжнародний кінофестиваль “Молодість” оголосив переможців. Серед них – два фільми, підтримані Львівською кінокомісією. Мовиться про кінострічки “Штангіст” Дмитра Сухолиткого-Собчука та “Щасливі роки” Світлани Шимко і Галини Ярманової.

Крім цього, у конкурсній програмі фестивалю був представлений фільм-переможець третього конкурсу кінопроектів Львівської кінокомісії – “Ніч з Наталею” Андрія Бондаренка та фільм-переможець конкурсу відеодосліджень “Свіже” – “Інтербачення-Львів” Станіслава Мензелевського, Анни Онуфрієнко та Еліаса Парвулеско.

Загалом, на 47-ій “Молодості” були представлені 176 кінострічок, а учасниками фестивалю стали представники 54 країн світу.

Вітаємо переможців! : два фільми, підтримані Львівською кінокомісією, одержали відзнаки кінофестивалю “Молодість” // Львів. Пошта.  –  2018. –  7 черв. – С. 11.

Персоналії діячів культури

У суботу, 28 квітня, о 18.00 кав’ярня-галерея “Штука” (вул. Котлярська, 8) запрошує на першу із циклу зустріч з поетом, дисидентом, громадським діячем і літературознавцем Ігорем Калинцем. Музичним доповненням вечора стане виступ композитора і засновника вокально-інструментального ансамблю “Ватра” Михайла Мануляка. А модеруватиме зустріч засновник проекту “Фотографії старого Львова” Роман Метельський.

Під час зустрічі гості почують особисту історію про інтелектуальний спротив радянській владі у Львові в 1960-их роках та переглянуть біографічний фільм про поета.

“Пробуджена муза” – перша частина поетичної творчості Ігоря Калинця, створена до ув’язнення в 1972 році. Була офіційно видана лише 1991 року у Варшаві.

“Пробуджена муза” з Ігорем Калинцем : поет, дисидент, громадський діяч і літературознавець запрошує львів’ян і гостей міста на відкриту зустріч // Львів. Пошта.  –  2018. –  26 квіт. – С. 2.

******************************

Уже в неділю, 6 травня, під час святкування Дня Львова о 18.00 у театрі Лесі Українки (вул. Городоцька, 36) відбудеться презентація нового довгоочікуваного роману письменника Юрія Андруховича «Коханці Юстиції», який побачив світ у видавництві Meridian Czernowitz. Окрім самого письменника, до події будуть залучені Олександр Фразе-Фразенко (модератор), Уляна Горбачевська (голос) і Марк Токар (контрабас). Вхід на подію вільний і бажаний!

Напередодні презентації «Львівська Пошта» мала непересічну нагоду поспілкуватися з Юрієм Андруховичем про роман «Коханці Юстиції» і те, якою буде його львівська презентація, про співпрацю з Karbido і про внутрішній туризм, а також про те, як воно – бути письменником в Україні.

– Розкажіть про свій роман «Коханці Юстиції»: як ви писали цю книжку, про що вона і чого чекати львів’янам від її презентації 6 травня?

– Книжка складається з майже дев’яти історій, які живуть власним життям. У центрі кожної з них конкретні люди, що залишились назавжди в актах, судових паперах, історичних джерелах, в пам’яті як одні з останніх, кінчених злочинців  і негідників, а в категоріях релігійних – грішниками. Саме це перебування між категоріями злочину і гріха – одна з центральних проблем книжки. Але остання, дев’ята історія насправді не закінчується нічим. Я поставив собі нове завдання – написати таку оповідь, яка не матиме власної розв’язки, а водночас стане розв’язкою усіх попередніх і таким чином зробить цей роман романом.  Завдяки такій незакінченості книжка має не дев’ять, а вісім з половиною розділів.

Ідея її написання з’явилася, звичайно, не одразу. Перші чотири розділи цього роману (а я таки повторюватиму, що це роман!) у мене були готові в 2013 році. Тоді я ще не знав, що це буде роман. Просто чотири історії, які ввійдуть до окремої збірки. А от як довго я писатиму і скільки історій ввійде до неї, все ще було проблемою. Та восени 2013-го мені випадково прийшло це рішення (з якого й виріс роман. – «Львівська Пошта»). Як правило, такі випадкові рішення подають інші люди, просто треба з ними бути в близьких, довірливих стосунках і дуже уважно слухати, що вони пропонують. Тоді, зустрівшись із товаришем, ми просто пожартували, що цих історій має бути вісім з половиною. Та це в мені відгукнулось. Уже за якийсь час я почав сприймати цю книжку як роман і цілеспрямовано працювати над нею як над романом. Тому ця книжка, з одного боку, найтриваліша за часом написання з усіх моїх книжок, а з другого – як над цілісною книжкою я працював над нею впродовж останніх трьох-трьох з половиною років. І то напевно відбулося б швидше, якби не зовнішні обставини. Коли я запланував роботу над книгою в Австрії, розпочався Майдан. Тож відмовився від тої Австрії і від тої роботи  протягом 2014-го і аж під кінець року знову повернувся до цих текстів. Останні сторінки написав уже в березні 2017-го.

– Знаю, що Євген Нищук висловлював думки і поради щодо екранізації «Коханців Юстиції». Чи вже маєте конкретні пропозиції: якою ця екранізація мала б бути і чи взагалі вас цікавить така можливість?

– Хотів би бачити книгу екранізованою, але хотів би по максимуму (Сміється).  Щоб це була міжнародна копродукція чотирьох-п’яти країн. Матеріал дозволяє, адже події в романі розгортаються не лише в Галичині, а й у половині країн Європи. Хотів би, щоб це був серіал. Чому б ні? Тобто кожен розділ, кожна історія – окрема серія. І кожну з них знімає інший режисер. Це був би такий мегапроект. Хоча, якби звернувся хтось один, я б також був не проти. Ну це все в моїх фантазіях, тож можна пофантазувати на повну. Не хотілось би відкривати усі карти, натомість можу заінтригувати: конкретніше про це все, навколишні обставини, кінематографічну частину цього роману якраз і говоритимемо 6 травня на презентації у Львові. Бачите, кіно, як і цирк, постійно присутнє в цій книзі. Це ще одна нитка, лінія, натяк на те, що це все насправді якийсь кінематограф, навіть вибір числа 8,5.

– Презентація під час святкування Дня Львова – це збіг обставин чи цілеспрямована дія? Може, до вас зверталася з такою пропозицією наша міська влада?

–  Місто Львів з такою пропозицією не зверталося, але дуже підтримало цю ініціативу видавця Святослава Померанцева, який вирішив, що це буде гарна оказія. Під час розмови з ним про цю презентацію я сказав, що це ще й свято Юрія. «Ну тоді сто відсотків треба так зробити», – відповів Слава. Так і вирішили. У переддень львівської презентації матиму події на тернопільському фестивалі «Ї». Там буде показ «Альберта» і окремо презентація «Коханців Юстиції».

Ви довго працювали над «Коханцями Юстиції». Це велика робота. Чи вважаєте, що вже написали свій великий роман? Чи взагалі у письменника має бути отой один-єдиний великий роман? Яка у вас як письменника мета і місія?

– Письменник у рамках своєї творчості навряд чи може визначити, де в нього той  opus magnum, цей великий твір. Є купа суб’єктивних чинників, які не дозволяють цього зробити. Корисно весь час мати певність, що цей великий роман ще попереду. Бо якщо він уже позаду, то краще нічого не робити вже… Це загалом банальність, але це так: якщо письменник каже, що він свій головний роман уже написав, то він уже пенсіонер.

Тепер про мету і завдання. Я звів би це до такої радше метафори: я намагаюся розповідати такі історії, яких українською ще ніхто не розповідав.  Якось так приблизно…

Андрухович Ю. Мають бути окреслені межі, після яких це місто вже не продається : розмова з Юрієм Андруховичем, письменником, публіцистом, – про роман «Коханці Юстиції», співпрацю з Karbido, внутрішній туризм і про те, як воно – бути письменником в Україні / записала Марічка Ільїна // Львів. Пошта.  –  2018. –  3 трав. – С. 6-7.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to top