«… ціль мого життя переповісти нашу історію козацького періоду»

/до 160-річчя від дня народження Андрія Чайковського/

Я поклав за ціль мого життя переповісти в белетристичній формі

                                                нашу історію козацького періоду і тим заповнити цю прогалину в

                                                нашій літературі. До того часу мало хто до того брався. Праця  

                                                така вимагає багато труду й студій, багато легше фантазувати

                                                на теми буденні з життя.

Андрій Чайковський

Андрій Якович Чайковський — український письменник, громадський діяч, доктор права, адвокат у Галичині. Діяч Національно Демократичної Партії, згодом УНДО, один з організаторів УСС, повітовий комісар ЗУНР у Самборі.

Народився Андрій Якович Чайковський 15 травня 1857 року в місті Самборі на Львівщині в родині
дрібного урядовця. Дуже рано, втративши обох батьків, залишився сиротою і жив  спочатку у своєї бабусі в селі Гординя Самбірського повіту. Бабуня була і першим його наставником. З нею він опанував польський буквар, оскільки українського не було, навчився читати і писати. До початкової школи не ходив, домашню науку продовжував під опікою вчителя церковної школи села Гордині Теодора Присташа. Іспити за початкову школу здавав приватно.

1869 року Андрій став учнем самбірської гімназії. Тут відчув, які мізерні його знання української мови та літератури. У гімназичний період почала формуватися національна самосвідомість майбутнього письменника: його зацікавило історичне минуле України, пробує писати оповідання, драми. Молодий Чайковський захопився громадською роботою, був активним членом і навіть головою студентського товариства “Дружній Лихвар”, одним із керівників львівської “Просвіти”, займався організацією читалень, різних товариств, якими рясніла з кінця XIX ст. Галичина (“Боян”, “Надія” тощо). 

1877 року Чайковський вступив на філософський факультет Львівського університету. Але, не маючи чим платити за навчання, він кидає філософію і йде до війська. Через рік повертається до університету — тепер уже на юридичний факультет. Тут з головою поринув у студентське життя — очолив молодіжну організацію «Дружній лихвар», а невдовзі став одним із засновників «Кружка правників».

1882 року Андрія Чайковського, як і тисячі інших українців, мобілізували в австрійську армію і відправили придушувати герцоговинсько-боснійський визвольний рух. Після армійської служби займався адвокатською практикою в Самборі. У 1890 відкрив власну адвокатську канцелярію у містечку Бережани на Тернопільщині.

Андрій Чайковський – засновник першого в Галичині “Товариства українських журналістів і письменників” та гуртожитку для учнів з малозабезпечених сімей “Руської бурси”. Був співзасновником ощадно-позичкового товариства “Надія”.

В роки Першої світової війни був заарештований як українофіл та засланий до львівської в’язниці “Бригідки” на два тижні.

За революційних часів, він виступає як успішний політик, займаючи посаду комісара ЗУНР. Однак її крах спонукав його шукати прихисток в іншому місці. Таким для письменника стало м. Коломия, куда він переїхав у 1919 році. Тут 2 червня 1935 року важка
хвороба обірвала його життя.

Залишились нездійсненними творчі задуми, плани, хоч він працював до
останніх днів своїх.

Із творчої спадщини

Доки будуть говорити й читати українською, доти буде
живий Андрій Чайковський

Д. Николишин

Літературна спадщина Андрія Чайковського — взірець творчої активності. Письменник в творах показував галицьку дійсність, створив картини побуту різних верств населення краю. Чайковський написав цілу низку оповідань та нарисів «з судової зали». Працював він і в художньо-історичному жанрі. Андрій Якович поставив перед собою завдання посвятити свою творчу працю повістям з якоїсь історичної доби рідного народу, маючи на увазі виховання молодих поколінь у любові до своєї країни, до її історії.

Його численні оповідання й повісті були високо оцінені Іваном Франком, Михайлом Коцюбинським, Осипом Маковеєм. 

Трапилося так, що після об’єднання західноукраїнських земель із Радянською Україною один із найпопулярніших письменників, історичними творами якого зачитувалась уся українська громадськість, був надовго забутий. Тільки в 1958 р. після тривалої перерви львівське видавництво “Каменяр” видало збірку творів А. Чайковського “За сестрою” з післямовою Ю. Мельничука, який багато зробив не тільки для повернення письменника в читацький обіг, а й для повернення до нормального життя його родини, викинутої безправністю за межу Європи і Азії. У 1966 р. “Каменяр” здійснив ще одне видання творів під назвою “Олюнька”. І лише через 23 роки відбулася нова зустріч українського читача з письменником — із його “Сагайдачним”. 

Чайковський А. Полковник Кричевський [Текст] : іст. повісті. Твори у 8 т. Т. І / Андрій Чайковський ; ред. і упоряд. кн. М. Шалата. – Львів : Червона Калина, 1992. – 287 с.


           В першій книжці творів популярного українського письменника Андрія Чайковського, який уславився серед читачів історичними повістями, друкуються дві повісті «Перед зривом» та «Полковник Кричевський». Обидва твори присвячені хмельниччині. Повість «Перед зривом» розповідає про життя майбутнього гетьмана Богдана Хмельницького й висвітлює причини, що призвели до Національно-визвольної війни. «Полковник Кричевський» – повість про трагічну історію польського шляхтича, який став на бік українців у їх боротьбі за волю.

Чайковський А. Олексій Корнієнко [Текст] : іст. повість у 2 кн. (3 ч.). Твори у 8 т. Т. ІІ / Андрій Чайковський ; ред. тому Роман Коритко. – Львів : Червона Калина, 1992. – 487 с.


           Твір написаний на матеріалі історії козаччини. Легкість стилю, цікавий захоплюючий сюжет, історична наснаженість подіями, глибоке знання першопричин Української революції під проводом Богдана Хмельницького – все це сприяє популярності повісті «Олексій Корнієнко». Тут відображено перший етап боротьби українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Поруч з відомими історичними особистостями – Богуном, Кривоносом – цікавий образ хрещеника Хмельницького, випускника Києво-Могилянської академії – Олексія Корнієнка.

Чайковський А. Сонце заходить [Текст] : іст. повісті. Твори у 8 т. Т. ІІІ / Андрій Чайковський ; ред. тому Михайло Шалата. –Львів : Червона Калина, 1993. – 424 с.


           У третьому томі творів популярного українського письменника Андрія Чайковського вміщені три історичні повісті : «Віддячився», «Сонце заходить» і «Украдений син». Два останні твори присвячені сумним подіям, коли під ворожими ударами хилилося сонце козацької слави. «Сонце заходить» – історична повість з часів зруйнування Запорозької Січі.

Чайковський А. Малолітній. Олюнька [Текст] : іст. повісті з життя малозем. шляхти. Твори у 8 т. Т. ІV / Андрій Чайковський ; ред. тому Михайло Шалата. – Львів : Червона Калина, 1993. – 536 с.

У них письменник добре передав збереження соціальної свідомості в середовищі дрібної шляхти після скасування кріпацтва в 1848 р. в Галичині. Твори містять детальні етнографічні характеристики особливостей чоловічого та жіночого одягу шляхти та селян, їх житла, описи елементів духовної культури.

Чайковський А. У чужому гнізді [Текст] : повісті ХІХ ст. Твори у 8 т. Т. V / Андрій Чайковський ; упоряд. тому Р. Федорів. – Львів : Червона Калина, 1994. – 600 с.


           У п’ятому томі творів Андрія Чайковського вміщено три повісті : «У чужому гнізді», «Четверта заповідь» і «Бразилійський гаразд», які цілком можна назвати історичними – всі три вони присвячені подіям галицької дійсності минулого століття. Повість «У чужому гнізді» змальовує образ ходачкової шляхти ще за панщини та перших років після її скасування. Тут є і більш докладний опис шляхетського весілля. Повість «Бразилійський гаразд» – один із найкращих художніх творів на еміграційну тематику у вітчизняній літературі. У ній, із майже стовідсотковою достовірністю, розкрито причини переселення галицького селянства, показано діяльність еміграційних агентів мореплавних компаній, відстежень подорож українського переселенця з Галичини до Бразилії. Майстерний художній вимисел присутній лише у заключній частині повісті та значною мірою стосується долі її головних героїв.

Чайковський А. Козацька помста [Текст] : іст. повісті. Твори у 8 т. Т. VІ / Андрій Чайковський ; упоряд. тому Р. Федорів. – Львів : Червона Калина, 1995. – 486 с. – Зміст : Козацька помста ; На уходах ; За сестрою.

Чайковський А. Повісті [Текст] / Андрій Чайковський ; вступ. ст. О. М. Нахлік ; худож. Любомир Медвідь. – Львів : Каменяр, 1989. – 336 с. : іл.

До книги відомого українського письменника ввійшли три визначні повісті – «Олюнька», «На уходах» та «За сестрою». В першій зображено життя галицьких селян та дрібно маєткової шляхти в кінці ХІХ – на початку ХХ століть. Повість «На уходах» дивовижно поєднує історичний матеріал з утопічними уявленнями письменника про ідеальних людей поселення-мрії.

Чайковський А. Сагайдачний [Текст] : іст. роман у трьох кн. / Андрій Чайковський ; іл. Василя Куща. – Київ : Школа, 2006. – 480 с. – (Україна крізь віки).

Роман видатного українського письменника Андрія Чайковського описує історичні події кінця XVI — початку XVII століття, пов’язані з іменем славного гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Цей видатний військовий діяч уславив своє ім’я успішними походами на Кримське ханство та Османську імперію. Він підтримував церкву і сприяв культурному розвитку України. Роман “Сагайдачний” став набутком вітчизняної літератури, а його автор зайняв одне з почесних місць серед кращих романістів історичного жанру. 

Чайковський А. На уходах [Текст] : роман / Андрій Чайковський ; упоряд. серії Юрій Винничук. – Львів : Піраміда, 2008. – 464 с. – (Піраміда пригод).

До цього видання увійшли захоплюючі повісті «На уходах», «Віддячився» та «З татарської неволі», у яких молоді хлопці стають справжніми козаками, пройшовши неабиякі випробування та побувавши у козацьких походах. Повісті відомого українського письменника Андрія Чайковського (1857 – 1935) відтворюють героїчне минуле українського народу, боротьбу козацтва з татаро-турецькою експансією. Орієнтуючись на юного читача, письменник вибудував захопливі пригодницькі сюжети і разом з тим правдиво показав козацькі звичаї, побут, військову тактику, створив переконливі образи відважних і мужніх підлітків, козаків і селян, які задля шляхетної мети – захисту рідної землі від татарських набігів та визволення краян з татарського полону й турецької неволі – долають численні перешкоди й небезпеки.

Чайковський А.  Козацька помста. За сестрою [Текст] : повісті / Андрій Чайковський ; упоряд. Юрій Винничук. – Львів : Піраміда, 2006. – 232 с. – (Піраміда пригод).

До цього видання увійшли захоплюючі повісті “За сестрою” та “Козацька помста”, у яких молоді хлопці стають справжніми козаками, пройшовши неабиякі випробування та побувавши у козацьких походах. Письменник знаходить захоплюючі пригодницькі сюжети, правдиво показує козацькі звичаї, військову тактику, змальовує переконливі образи сміливих і мужніх хлопців та козаків, які, долаючи численні труднощі й небезпеки, самовіддано захищають рідну землю і свій народ. А. Чайковський привертає увагу читачів до таких високих якостей героїв своїх творів, як людяність, порядність, милосердя, стриманість, розважливість, щирість.

Чайковський А. За сестрою [Текст] : повість / Андрій Чайковський ; худож. оформ. Івана Крислача. – Львів : Світ дитини, 1996. – 96 с. : іл. – (Бібліотечка школяра).

«За сестрою» – героїко-романтична повість Андрія Чайковського. У ній мова йде про часи татарських набігів. Юний Павлусь – відважний і сміливий хлопець. Після того, як татари забрали у полон його сестру Ганну, він вирушає на пошуки до Криму, проходить крізь численні випробування, у яких довелося проявити і силу, і наполегливість, і кмітливість. Врешті він знаходить Ганну, і вони отримують бажану волю.

Чайковський А. З татарської неволі. Блудний син [Текст] : іст. оповідання для дітей / Андрій Чайковський. – Львів : Хосен, 1991. – 48 с. : іл. – (перевид. з вид. Львів : НТШ, 1921).

Історичні оповідання «З татарської неволі» та «Блудний син», написані на матеріалі історії козаччини. Козацькі пригоди, бої з татарами заворожують сучасного читача чудовим знанням давнього побуту та історичних реалій. 

Спогади

                                                       …Ще маленькою я часто перебувала в гостях у дідуся в Коломиї.

                                                       Пам’ятаю, як, тримаючись за його теплу руку, йшла тихими

                                                       вуличками міста. І перехожі з пошаною вітали дідуся.

                                                       Він любив збирати нас, своїх онуків, біля себе; маленьких брав

                                                       на коліна. А я була серед старших, тому тулилася до нього збоку.

                                                       Він вів мову про всячину. Найбільше любив розповідати про

                                                       козаків, Запорізьку Січ.

Катерина Чайковська

Цікавою сторінкою життя А. Чайковського є його листування. В українському літературознавстві ще не систематизовано й не опубліковано рукописної та епістолярної спадщини письменника, який листувався з К. Студинським, Я. Гординським, В. Охрімовичем, В. Щуратом, І. Огієнком, А. Шептицьким, В. Стефаником, І. Франком та іншими письменниками, вченими, просвітницькими діячами.

Чайковський А. Спогади. Листи. Дослідження [Текст] : у 3 т. Т. 1 / Андрій Чайковський ; упоряд. і ред. Б. Якимович за участю Зоряни Грень і Олександра Седляра ; худож. оформ. Івана Крислача та Евеліни Каменщик за участю Сергія Іванова ; Міністерство освіти і науки України, Львівський національний університет ім. І. Франка, Наукова бібліотека, НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича, Наукова фундація ім. А. Чайковського. – Львів : [б. в.], 2002. – 514 с. : 1 портр., іл.

У тритомнику зібрано мемуарну та епістолярну спадщину видатного українського письменника, громадського та державного діяча Андрія Чайковського.

До першого тому увійшли спогади, публіцистичні та наукові праці, частина з яких публікується вперше. До цього видання входять і автобіографічні оповідання «Вуйко», «Моя перша любов», «Мозес Піпес», «Двійник». Тут максимально збережено авторський текст. Багато термінів, в тому й тодішні назви окремих національностей – таких, як жиди, ляхи, москалі, слід розуміти лише в тому значенні, яке тоді було загальноприйнятим і не мало ніякого образливого відтінку. В коментарях особлива увага приділена персоналіям, назвам громадських організацій, що з причин далеко не наукового характеру не потрапили до українських радянських енциклопедичних видань.

Чайковський А. Спогади. Листи. Дослідження [Текст] : у 3 т. Т. 2 / Андрій Чайковський ; упоряд. і ред. Б. Якимович за участю Зоряни Грень і Олександра Седляра ; худож. оформ. Івана Крислача та Евеліни Каменщик за участю Сергія Іванова ; Міністерство освіти і науки України, Львівський національний університет ім. І. Франка, Наукова бібліотека, НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича, Наукова фундація ім. А. Чайковського. – Львів : [б. в.], 2002. – 468 с. : 1 портр., іл.

  До другого тому увійшли листи, які написав Андрій Чайковський у 1880-1935 рр., адресовані громадсько-політичним і культурним діячам, громадським організаціям та установам. Більшість матеріалів публікується вперше. Широкі хронологічні рамки, велика кількість респондентів, з якими він листувався, дають можливість ознайомити читача з цікавими подробицями його літературної та громадської діяльності, особистого життя.

Чайковський А. Спогади. Листи. Дослідження [Текст] : у 3 т. Т. 3 / Андрій Чайковський ; упоряд. і ред. Б. Якимович за участю Зоряни Грень і Олександра Седляра ; худож. оформ. Івана Крислача та Евеліни Каменщик за участю Сергія Іванова ; Міністерство освіти і науки України, Львівський національний університет ім. І. Франка, Наукова бібліотека, НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича, Наукова фундація ім. А. Чайковського. – Львів : [б. в.], 2002. – 576 с. : 1 портр., іл.

  До третього тому увійшли спогади про Андрія Чайковського його рідних та друзів, а також низка сучасних досліджень окремих моментів його громадської та літературної діяльності, бібліографічні матеріали.

Спогади стосуються переважно останніх років життя письменника та громадського діяча. Вони добре доповнюють інші матеріали, яких є не надто багато з причин певного зниження його громадської активності у цей період (це можна пояснити віком і суспільно-політичними обставинами).

Чайковський А. Спогади. Листи. Дослідження [Текст] : т. 4 / Андрій Чайковський ; упоряд. і ред. Б. Якимович та Олександр Седляр ; худож. оформ. Івана Крислача та Евеліни Каменщик за участю Сергія Іванова ; Міністерство освіти і науки України, Львівський національний університет ім. І. Франка, Наукова бібліотека, НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича, Наукова фундація ім. А. Чайковського. – Львів : [б. в.], 2007. – 680 с. : 1 портр., іл.

У четвертому томі зібрано мемуарну, епістолярну та публіцистичну спадщину видатного українського письменника, громадського та державного діяча Андрія Чайковського. До книжки увійшли : автобіографічна повість «Своїми силами», листи до Івана Огієнка та більша частина публіцистики, яка публікувалася в галицькій періодиці і ніколи не передруковувалася чи зберігалася в рукописах.

Андрій Чайковський : сторінки життя

Хотів би я до того часу дожити та побачити,

                                                                               чи спом’яне мене хто хоч словечком

                                                                                              (Із листа А. Чайковського до В. Левицького)

Мало є таких досліджень, які б висвітлили життя видатної людини насамперед як особистості, а вже потім — як митця, діяча літератури, творителя текстів. То велике вміння розкодувати характер письменника, подати його людські риси через біографічні події, подивитись по-новому на вже досліджені речі.

Літературна діяльність А. Чайковського  досліджена українськими вченими набагато глибше, ніж його громадська праця. Його громадська діяльність довго була маловідомою сторінкою історії українського національного руху в Галичині.

Визначні постаті України : Андрій Чайковський та Теофіл Окуневський [Текст] : зб. наук. праць, присвяч. 150-річчю від дня народж. Андрія Чайковського (2007) та Теофіла Окуневського / ред.-упоряд. Богдан Якимович ; Інститут українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України, Академія сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного, Наукова фундація Андрія Чайковського. – Львів : Афіша, 2010. – 309 с. : іл. – (Визначні українці ; ч. 2).

Збірник наукових праць присвячений 150-річчю від дня народження видатних українських громадських, культурних та державних діячів Андрієві Чайковському (1857–1935) та Теофілові Окуневському (1858–1937). У першій частині збірника «Андрій Чайковський у контексті доби» проаналізовано основні аспекти громадської та літературної діяльності Андрія Чайковського на тлі короткого огляду найважливіших подій його життя. Головну увагу зосереджено на громадянській позиції А. Чайковського, на його баченні пріоритетних напрямів розвитку громадянсько-політичного і національно-культурного життя галицьких українців.

В збірник увійшли наукові статті, в основі яких є доповіді, виголошені на міжнародних наукових конференціях, проведених у Львові (2007) та Городенці Івано-Франківської області (2008), які автори підготували згідно вимогам ВАК України.

Андрій Чайковський. Твори. Проспект [Текст] / Вячеслав Максимович Чорновіл // Твори : в 10 т. / Вячеслав Максимович Чорновіл ; голова редкол. Атена Пашко ; Міжнародний благодійний фонд Вячеслава Чорновола. – Київ : Смолоскип, 2002 – .

Т. 1 : Літературознавство. Критика.  Журналістика / упоряд. та комент. Валентина Чорновіл ; відп. ред. тому Михайлина Коцюбинська. – Київ : Смолоскип, 2002. – С. 420-434. – Бібліогр. в кінці ст.

Досить вагомим у творчій спадщині Вячеслава Максимовича є так зване епістолярне літературознавство. У таборах, на засланні В. Чорновіл уважно стежив за рухом літератури. До першого тому ввійшли літературознавчі праці Вячеслава Чорновола, рецензії, критичні начерки, ранні журналістські спроби, статті. В основному – це праці з архіву В. Чорновола, які раніше не друкувалися: про Т. Шевченка, Б. Грінченка, В. Самійленка, матеріали про П. Грабовського, опрацьовані автором в Якутському архіві. Окрема стаття написана про життя і творчість Андрія Чайковського. Бібліографію укладено до видання творів Чайковського, планованого видавництвом «Дніпро» в кінці 1980-х років.

Якимович Б. Андрій Чайковський – письменник і громадянин [Текст] / Богдан Якимович // Львівщина в 2017 році. Знаменні і пам’ятні дати краю : календар / упоряд. : І. Зінченко, М. Гема ; ред. Д. Дигас ; наук. ред. І. Лешнівська ; ЛОУНБ. – Львів, 2017. – С. 56-61. – Бібліогр. в кінці ст.

Окрема стаття, взята із збірника наукових праць «Визначні постаті України : Андрій Чайковський та Теофіл Окуневський», написана про життя і творчість Андрія Чайковського.

Результат пошуку зображень за запитом "дзвін журнал фото"
Пов’язане зображення
Результат пошуку зображень за запитом "дивослово картинка"
Результат пошуку зображень за запитом "народна творчість та етнографія 2008 рік фото"

Ванів М. Морально-етичний потенціал повісті «Олюнька» Андрія Чайковського [Текст] / М. Ванів // Дивослово. – 2000. – № 11. – С. 30-32.

Васянович О. Традиційно-побутова культура Галицької дрібної шляхти ХІХ – початку ХХ ст. у творчості Андрія Чайковського [Текст] / О. Васянович // Нар. творчість та етнографія. – 2008. – № 5. – С. 99-105.

Волкова М. Андрій Чайковський – знаний і незнаний [Текст] / М. Волкова, І. Бочкур // Шк. б-ка. – 2007. – № 4. – С. 55-60.

Гнуча В. Чайковські : Родина. Рід. Нація [Текст] / В. Гнуча // Просвіта. – 1996. – 17 лют. – С. 6.

Дашкович М. «Я поклонник вашої музи…» [Текст] : 134-а річниця А. Чайковського на Самбірщині / М. Дашкович // Молода Галичина. – 1991. – 6 черв.

Дубина М. Андрій Чайковський [Текст]  : постаті / М. Дубина // Літ. Україна. – 1991. –19 листоп.

Душинська О. Чи варті ми свого майбутнього? [Текст] : за уривком з роману А. Чайковського «Сагайдачний» / О. Душинська // Укр. мова і літ. в серед. шк. – 2001. – № 5. – С. 61–66.

Ковалець Л. На службі у простолюбу [Текст] : спроба виявлення однієї житт.-твор. паралелі : [про львів. письменника А. Чайковського] / Лідія Ковалець // Дзвін. – 2010. – N 3/4. – С. 104-108.

Корнієнко О. Літературні диктанти [Текст] : [запитання до диктантів для 6-7-х кл. за творами Володимира Рутківського “Джури козака Швайки”, Андрія Чайковського “За сестрою” та Григора Тютюнника “Вогник далеко в степу”] / Оксана Корнієнко // Дивослово. – 2016. – N 9. – С. 16-19.

Погребенник В. Центральна Європа та Азійський схід у мемуарах Андрія Чайковського про Боснійську війну [Текст] / Володимир Погребенник // Слово і час. – 2009. – N 2. – С. 33-38.

Приходько І. Будитель національної свідомості українців [Текст] : [Андрій Чайковський] / І. Приходько // Дивослово. – 2000. – № 11. – С. 40–43.

Продан І. Андрій Чайковський і його роман «Сагайдачний» [Текст] : до історії написання / І. Продан // Слово і час. – 1993. – № 10. – С. 78-80.

Продан І. Андрій Чайковський і його роман «Сагайдачний» [Текст] / І. Продан // Дивослово. – 1994. – № 1. – С. 53–54.

Продан І. Андрій Чайковський : штрихи до портрета письменника [Текст] / І. Продан // Укр. мова і літ. в шк. – 1991. – № 6. – С. 58–63.

Продан І. Творчі взаємини Андрія Чайковського з видавництвами (1926-1927) [Текст] / І. Продан ; передм. П. П. Хропка // Слово і час. – 1990. – N 11. – С. 82-89.

Співець козацької вольниці [Текст] : 15 трав. – 160 р. від дня народж. Андрія Чайковського : [про письменника та стислий переказ повісті “За сестрою”] // Шк. б-ка. – 2017. – N 4. – С. 35-38 : світлини.

Сташків О. В. А ми славу козацькую повік не забудем… [Текст] : урок-бесіда за повістю А. Я. Чайковського «За сестрою» / О. В. Сташків // Укр. мова і літ. в шк. – 1991. – № 6. – С. 45-51.

Чайковський А. Чорні рядки [Текст] : мої спомини за час від 1 листоп. 1918 р. до 13 трав. 1919 р. / А. Чайковський ; підгот. текстів та комент. В. Якимовича // Дзвін. – 1990. – № 6. – С. 44-79.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to top